Європеська організація з карантину та захисту рослин оновила дані в EPPO Global Database відповідно шкідників які становлять загрозу для розповсюдження на території Європи


Atherigona reversura – стеблова личинка бермудської трави. Представляє собою мускусну пагоневу мушку. Мешкає в Центральній та Південно-Східній Азії. Ця мушка була випадково завезена на Гаваї, де нанесла велику шкоду газонній траві. Без чітких знань про свою інтродукцію стеблова личинка бермудської трави швидко розповсюдилась на південному сході Сполучених Штатів Америки, викликаючи значні втрати врожаю в системах випасу худоби та виробництва сіна. На даний час для придушення зараженості сільськогосподарських культур рекомендується збирати врожай трави, щоб перервати життєвий цикл і застосовувати інсектициди після відростання трави, приблизно через 7-10 днів після скошування.

 

Aproceros leucopoda – в’язовий зигзагоподібний пильщик. Це небезпечний інвазійний шкідник в’язів, який дуже швидко поширюється в Європі. Його природний ареал охоплює Японію, схід Китаю, Корейський півострів. На території України вид вперше був виявлений в 2006 році в Луганській області. Перший сплеск чисельності пильщика зигзагоподібного був зареєстрований в штучних насадженнях в’яза сибірського в Донецькій та Запорізській областях влітку 2014 року. Це призвело до повної дефоліації насаджень на великій території. Широке розповсюдження, кількість і масштаби завданої шкоди свідчать про повну натуралізацію виду в регіоні. Поява нових небезпечних шкідників потребує розробки та прийняття мір боротьби з популяціями шкідників.

 

Corythauma ayyari – жасміновий ажурний клоп. Походить з Азії. На жасміні живлення німфами та дорослими особинами призводить до появи невеликих хлоротичних плям на верхній поверхні листя. Нижня сторона листя стає чорною або темно-коричневою через наявність екскрементів. Фотосинтез знижується, оскільки комаха пошкоджує паренхіму частоколу. Уражене листя може скручуватися, засихати і передчасно опадати. Відомо, що даний вид зустрічається в Індії, Лаосі, Малайзії (острів Пенанг), Пакистані та Таїланді. Проте протягом останнього десятиліття про його присутність повідомляли Ізраїль (2004), Франція (2009) і нещодавно Італія.

 

Мegalurothrips usitatus – квітковий трипс квасолі. Це серйозний шкідник зернобобових культур, який походить з азіатських тропіків. З 2020 року він облаштувався у Флориді, Мексиці, деяких частинах Центральної Америки та деяких частинах Карибського басейну. В південній Флориді він значно вплинув на виробництво квасолі, а також завдав сильно руйнівний вплив на зернобобові культури, включаючи квасолю звичайну, арахіс, горох та соєві боби. Пошкоджує листя і цвіт, в результаті свого живлення і відкладання яєць.

 

Rhynchophorus ferrugineus — червоний пальмовий довгоносик. Це небезпечний карантинний фітофаг, інвазійний вид, який являється шкідником пальм, цукрової тростини та бананів. Природний ареал включає тропічні регіони Південно-Східної Азії. З 2006 року його почали виявляти в Європі, що призвело до введення Європейською комісією надзвичайних заходів для уникнення подальшого його розповсюдження в середині спільноти.

29.01.24 1

«ЩО ПОСІЄШ, ТЕ Й ПОЖНЕШ», — каже народна мудрість, адже насіння несе у собі біологічні та господарські властивості. 50-60% урожаю залежить від якості насіннєвого матеріалу, решта — технологія вирощування, ґрунтово-кліматичні умови та інше. В сучасному сільському господарстві високоякісний посівний матеріал має першочергове значення. Якість насіння є однією з основних умов одержання високих урожаїв сільськогосподарських культур. Найкраще перед висівом перевіряти насіння в надійній лабораторії, щоб бути впевненими у тому, що сієте насіння з тими кондиціями, які потрібні.
Основними важливими якісними показниками насіння на які варто перевірити посівний матеріал є:
Маса 1000 насінин. Чим більша маса 1000 насінин, тим кращі схожість та енергія проростання. Рослини мають добре розвинений листовий апарат, мають підвищений імунітет, що у собі включає стійкість до хвороб, кореневих гнилей. Такі посіви мають більший коефіцієнт кущення, більше продуктивних пагонів, більше запасають цукрів та краще перезимовують.
Схожість насіння та енергія проростання. Від цих показників залежить посівна якість, густота посіву, дружність сходів, рівномірність розподілу на полі стеблостою. Основні посівні якості насіння формуються у процесі вирощування насіннєвого матеріалу і, значною мірою, залежать від зональних особливостей, ґрунтово-кліматичних умов, технології вирощування, системи удобрення.
Чистота. Для максимальної віддачі по урожайності певного сорту необхідно мати високу сортову чистоту — не менш як 95%. Насіння не повинно містити у собі домішки важко відокремлюваних культурних рослин, смітну (насіння бур’янів) та інші.
Вологість насіння. Важливий показник якості насіння - їх вологість. Нормальною вологістю насіння зернових культур вважається 14-15%. При підвищеній вологості зерно в сховищах може швидко самозігріватися, його вражають різні хвороби і особливо плісняві гриби. Підвищена вологість призводить до різкого зниження схожості насіння, а іноді і їх якості, а також до псування продовольчого і фуражного зерна. Необхідно систематично контролювати вологість зерна, щоб регулювати умови його зберігання.
Відсутність зараження внутрішньою інфекцією (сажка, фузаріоз). Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами має важливе значення, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії.
Відсутність зараження шкідниками акцентуємо вашу увагу на тому, що визначати посівні якості насіння необхідно тільки в лабораторіях, які уповноважені на проведення таких досліджень.
Перевірити посівні якості насіння можна в ДУ «Центральна фітосанітарна лабораторія», яка пройшла відповідну акредитацію (м.Київ, вул. Колоскова,7, тел. (044) 524-41-03)
Вартість повного дослідження проби насіння на посівні якості невисока (від 56,99 грн.), але отримані результати дозволяють заощадити десятки тисяч гривень у подальшому.

29.01.24 2